Zelená káva a vytrvalostní sport

Zelená káva a vytrvalostní sport

Jedná se o zrnka kávovníku, z nichž se teprve pražením připravuje všem známá černá káva. Zelená káva se nepraží. Díky tomu její zrna, na rozdíl od tradiční varianty, obsahují daleko větší množství antioxidantů, cenných kyselin a mnoho dalších prospěšných látek, které se při procesu pražení ztrácejí. Náhrada klasické pražené kávy a espressa neexistuje, ale co v návaznosti na výkon nevyzkoušet něco účinnějšího a zdravějšího?
Obsahuje zejména:
  Kyselina chlorogenová a další fenolové kyseliny – ovlivňují tělesný metabolismus, zejména vstřebávání živin, působí také na hladinu inzulinu. Všechny jsou řazeny mezi silné antioxidanty.
Obecně tyto sloučeniny podporují srdeční aktivitu a krevní oběh.
  Kofein – důležitý alkaloid, který ovlivňuje aktivitu organismu, dočasně stimuluje nervový systém a metabolismus.
  Minerály – především ionty K +  a Mg +   
Obsah kofeinu v zelené kávě je +- 15% : 18.400 mg/kg
Obecné účinky a vlastnosti zelené kávy:
 Podpora metabolismu, popohání metabolismus tuků a cukrů a snižují hladinu látek ukládaných do zásoby. V kombinaci se cvičením nebo vhodnou stravou radikálně se zvyšuje účinnost.
 Podporuje hubnutí
 K nejvýznamnějším látkám obsažených v zelené kávě patří fenolické sloučeniny, z kterých je nejdůležitější kyselina chlorogenová. Tato kyselina je řazena mezi antioxidanty, ale může společně s kofeinem (který je v zelené kávě obsažený ve větším množství než v černé kávě) napomáhat snižování vstřebávání cukru a tím přeměně jeho nadbytku v těle na tuk.
Tento vnitřní tuk se většinou hromadí v oblasti břicha a obklopuje srdce, játra, slinivku nebo ledviny. Toto hromadění zvyšuje riziko vzniku cukrovky či kardiovaskulárních chorob.
 Snížení resorpce látek ve střevech – inhibuje některé enzymy. Díky tomu prochází potrava dále, aniž by došlo k jejímu vstřebání a využití v organismu. Ten je pak nucen sáhnout při energetickém výdeji do svých dlouhodobých zásob a odbourávat tukovou tkáň.
 Rozšíření endotelu a lepší průtok krve cévami – vhodné zejména pro vytrvalostní sport

Tip na použití pro sportovce: 30min před startem tréninku či závodu
Vyzkoušejte a zároveň můžete podpořit i zajímavý projekt, já beru zelenou kávu zde:
https://www.cocoaspot.cz/

Michal V.