Střevní mikrobiom

Střevní mikrobiom

Doplňujete makroživiny ve formě sacharidů, bílkovin, tuků, možná doplňujete mikroživiny ve formě vitamínů, minerálů a stopových prvků, jak se však staráte o svůj mikrobiom?
Často opomíjenou složkou potravy u sportovců je právě vláknina. Sportovci se jí často vyhýbají, protože může způsobovat nadýmání a značně nekomfortní stavy v průběhu vyšší intenzity fyzického výkonu.
Nedostatek této složky potravy, která je nestravitelná pro vás je však hlavní potravou pro vaše grampozitivní střevní bakterie.
Když vy se postaráte o zdraví svých střev a vaše kamarády(grampozitivní bakterie) ve střevě, oni se na oplátku postarají o vás a vaše zdraví.
Zdravá střeva mají velký vliv na mnoho funkcí ať už imunitního systému, vstřebávání živin tak i dokážou výrazně ovlivňovat chování a výkyvy nálad. Ne nadarmo se říká střevům druhý mozek. Někdo se možná zeptá, vždyť moje střeva nemůžou řídit to jak se chovám? Myslíte? Krásně to popisuje kniha Zdravá střeva od Ericy a Justina Sonnenbergových z university of Cambridge, kde popisují, že než usednou ke stolu ptají se sami sebe, dnes jsme si připravili kvalitní jídlo, mysleli jsme však při něm i na svůj mikrobiom?
Při nedostatku vlákniny začnou střevní bakterie pojídat sliz obalený okolo stěn střeva a pokud dochází k dlouhodobému hladovění z nedostatku vlákniny můžou se „prokousat“ skrz slizniční stěnu a dostat se do oběhu a to už skutečně není legrace.
Co s tím můžeme dělat, abychom se o střevo a svůj mikrobiom postarali?
Přes den by měl dospělý jedinec přijmout až 30g vlákniny, čísla se však u většiny lidí pohybují okolo 10-15g/den, což je nedostatečné množství. Vlákninu najdete především v obalech plodin. Jako jsou rýže(hnědá), otruby(oves), ovoce, zelenina, luštěniny…
Pokud do sebe nedostanete požadované množství potravou doporučuji volit vhodný doplněk ve formě několikasložkové vlákniny, která není pouze jednodruhová. Několikasložková vláknina znamená, že pochází z různých zdrojů a bude metabolizovat po celém obvodu střeva, a tak bude „krmit“ váš mikrobiom po celém střevě. Výhodou toho je, že když vaše zdravé střevní bakterie mají dostatek této vlákniny tak mají schopnost se množit, vytláčet tak gramnegativní bakterie a nastolit tak zdraví prospěšně prostředí ve vašem střevě.