Poměr Omega 6 : Omega3 mastných kyselin a chronické záněty

Poměr Omega 6 : Omega3 mastných kyselin a chronické záněty

Právě poměr Omega 6: Omega 3 mastných kyselin na buněčné membráně je v současné době často diskutované téma a již brzy by mohl vytlačit jako indikátor zdraví v současné době známý test hladiny cholesterolu v krvi.
Poměr Omega 6: Omega 3 nám říká, jestli a v jaké míře u nás vznikají chronické záněty. Obecně ve výživě u lidí převládá příjem Omega 6 masných kyselin, které jsou převážně prozánětlivé oproti Omega 3 mastným kyselinám, které jsou protizánětlivé.
Jelikož při dlouhodobě nevhodném poměru není otázkou jestli se někde něco projeví ve formě nějaké formy civilizačního onemocnění, ale spíše kdy.
Podle světové zdravotnické organizace je zdraví prospěšný stav 4:1(Omega 6:3), ještě lépe 3:1. Průměry pro Evropu jsou však již mezi 20:1 a pro Severní Ameriku až 30:1. Tepelně upravovaná strava s přemírou rostlinných tuků a nedostatek Omega 3 zvedá tato čísla nahoru.
U sportovců testy nedopadají lépe. Ti mají většinou jídelníček v lepším stavu, ale je potřeba tam zohlednit, že rozpadem svalové hmoty a katabolismu v průběhu zátěže dochází k zánětlivým procesům, a proto je tam o to více potřeba důsledně tyto procesy kompenzovat, aby nedocházelo k dlouhodobému přetěžování organismu a s tím spojenými prvotními příznaky jako častější zranění, pomalejší regenerace, náchylnost k infekcím a postupně z dlouhodobého hlediska až k civilizačním chorobám.
Z pohledu sportovce mám zájem fungovat efektivně, zlepšovat výkonnost, a to by mělo vycházet od našeho základu a to je zdravá buňka.
Doporučuji se otestovat a zjistit jak na tom jste.

Michal V.