Jak si vybrat Omega 3 mastné kyseliny a proč bych je měl užívat?

Jak si vybrat Omega 3 mastné kyseliny a proč bych je měl užívat?

Omega 3 jsou esenciální mastné kyseliny, to znamená stejně jako esenciální aminokyseliny BCAA je
potřeba je dodávat potravou, protože tělo si je samo neumí vyrobit a jsou důležité pro celkové fungování organismu.
O Omega 3, získávané především z ryb, nebo mořských řas se často mluví ve spojitosti se zdravím srdce.
Už méně se však mluví o tom, jaká je potřeba koncentrace Omegy 3 v buněčné membráně, aby to mělo kardioprotektivní efekt. Podle posledních studií je potřeba tuto úroveň koncentrace mít nad 8% a přitom většina lidí, nemá koncentraci ani 3%.
Omega 3 je součástí buněčné membrány, která je složena z tuku a podle toho jaký podíl nasycených mastných tuků a právě Omega 3 máte představuje její celkovou propustnost. Pokud je buňka dostatečně fluidní(propustná) dobře vstřebává živiny a i lépe přenáší kyslík, pokud je buňka nepropustná dochází ke snížení výkonnosti a horšímu vstřebávání živin.
Proto je důležité vybírat si Omegu 3, která je vázána společně se silným antioxidantem. Výborně se osvědčily polyfenoly ve vysoké koncentraci. Dokážou dostat Omegu 3 do buněčné membrány ve vysokém množství a mají antioxidační ochranu okolo 35hodin oproti klasickému Vitaminu E, který oxiduje po zhruba 7 hodinách, což se prokázalo jako neúčinné v případě správného zabudování Omegy 3 do buněčné membrány a následné zlepšení stavu buňky jako takové. Existuje test, podle kterého se můžete podívat na to, jak na tom skutečně jste.

Michal V.