Výživa

Výživa

Stravovací návyky – základ pro redukci hmotnosti

Na základě neustále se množících se dotazů na téma základních stravovacích návyků především ve spojitosti s redukcí hmotnosti, o kterých nejen nesportující veřejnost, ale také sportovci v některých případech nemají téměř ponětí, jsem se rozhodl sepsat krátký článek přibližující tuto problematiku.

Nejčastější chyba – Nutriční timing – to znamená správné rozvrhnutí jídel do správné denní doby.

Absence snídaně, max. kafe, dopoledne stěží kousek ovoce a až v odpoledních hodinách první větší jídlo(oběd), poté odpoledne zase nic a večer, když už má většina odpracováno a přichází uvolnění a zklidnění, tak v mnoha případech po hektickém dni následuje nekontrolovatelný útok na ledničku, což je velmi zásadní chyba. Energie přijatá v tuto večerní hodinu (především ve formě sacharidů), pokud nás už nečeká nějaký noční trénink, nebo náročnější pohyb se už nevyužije a tělo ukládá tuto přebytečnou energii ve formě podkožního tuku.

Tipy:

Bohatá snídaně: i kdyby vás to mělo stát o 15 minut dříve ráno vstávat, určitě se to vyplatí, snídaně by měla být bohatá na všechny složky: sacharidy, bílkoviny, tuky (především omega 3 nenasycené mastné kyseliny)

Svačiny: dopolední i odpolední – stačí něco menšího: ovoce, ořechy, kvalitní proteinová tyčinka na cestu atd.

Oběd: Hlavně založený na vydatné sacharidové příloze (rýže, těstoviny)

Večeře: Bílkoviny (maso, luštěniny, občas i tofu=sójové maso), nízkotučný sýr atd. + hodně zeleniny, pokud nebyl navečer náročnější trénink tak v tuto dobu už výrazněji omezit příjem sacharidů.

Ideálně okolo 5 jídel denně v pravidelných intervalech.

Toto je základ pro redukci hmotnosti – správné načasování jídel, další stimuly ve formě různých spalovačů na bázi kofeinu, synefrinu atd. by měly následovat až v další fázi.